Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Народні засідателі райсуду
Згідно з чинним в Україні законодавством частиною складу суду є народні засідателі та присяжні. Участь народних засідателів у судовому процесі закріплена Конституцією України. Так, ст. 124 Основного закону зазначає: «Народ безпосередньо бере участь у здійсненні правосуддя через народних засідателів і присяжних», а у ст. 127 Конституції вказано: «Правосуддя здійснюють професійні судді та, у визначених законодавством випадках, народні засідателі і присяжні».
До списку народних засідателів у кількості, визначеній у поданні голови суду, включаються громадяни, що досягли тридцятирічного віку, постійно проживають на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного суду, відповідають вимогам закону і дали згоду бути народними засідателями.
На час виконання народними засідателями обов’язків зі здійснення правосуддя, на них поширюється гарантії незалежності і недоторканості суддів, установлені законом.
Перелік справ, розгляд яких відбувається за участю народних засідателів, визначений у ст. 234 Цивільного процесуального кодексу України. До цього переліку належать справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, про визнання фізичної особи недієздатною чи навпаки поновлення цивільної дієздатності фізособи, про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою, про усиновлення, про надання психіатричної допомоги в психіатричному порядку, про обов’язкову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу. Дані справи розглядаються в порядку окремого провадження. Законодавець передбачив участь народних засідателів у даних категоріях справ, оскільки вони є особливо важливими, зачіпають особисті немайнові права людини.
Безперечно, участь народних засідателів у здійсненні судочинства співвідноситься з таким важливим принципом, як рівність сторін перед судом. У свою чергу, реалізація даного принципу лише сприяє ухваленню судом законного та обґрунтованого рішення у справі.
Участь народних засідателів у здійсненні судочинства також безпосередньо пов’язана з принципом публічності. Вона свідчить про демократизм цивільного процесу і є гарантією правильного розгляду та вирішення цивільних справ, встановлення судової істини у справі, бо голоси народних засідателів при прийнятті рішення в дорадчій кімнаті рівноцінна голосам суддів.
Список народних засідателів затверджується рішенням відповідної місцевої ради на чотири роки і переглядається у разі необхідності, але не рідше, ніж раз на два роки.
Список народних засідателів Валківського районного суду затверджений рішенням Валківської районної ради від 27 червня 2014 року. Хочу зауважити, що до обрання кандидатур народних засідателів суд не має жодного відношення. Пропонували їх депутати районної ради як таких, що користуються повагою громадян. А одноголосна підтримка у сесійній залі запропонованих кандидатур лише підтвердила це.
До числа народних засідателів Валківського райсуду увійшли: Бабенко Юрій Григорович, Бринза Валентина Максимівна, Зінченко Валентина Олександрівна, Коляда Людмила Василівна, Лічний Сергій Вікторович, Манжелій Інна Анатоліївна, Новосел Катерина Сергіївна, Піднебесна Тетяна Миколаївна, Продайвода Тетяна Іванівна, Сухоруков Юрій Олексійович.
О. Товстолужський,
суддя Валківського районного суду.